www.ciflikhayvanlarihekimligi.org
faaliyetlerimiz
İLETİŞİM
Adres:
Uludağ Ünv. Veteriner Fakültesi
Hayvan Hastanesi İç Hastalıkları A.D.
Görükle/BURSA
Telefon:
+90 224 294 12 49
E-mail:
SOSYAL AĞLAR
3.Sürü Sağlığı ve Yönetimi Sempozyumu Başarıyla Gerçekleştirildi
10 Aralık 2014

3.SÜRÜ SAĞLIĞI VE YÖNETİMİ SEMPOZYUMU YAPILDI.

 

Bu yıl üçüncüsü Derneğimiz tarafından düzenlenen Sürü Sağlığı ve Yönetimi Sempozyumu 6-9 Kasım 2014 tarihinde Antalya’da Cornelia Diamond Otel’de yapıldı. Çiftlik Hayvanları alanında çalışan meslektaşlarımızın sürekli eğitimlerine destek olmak üzere planlanan sempozyumda ikisi ABD ve biri İsveçre’den davet edilen konuşmacıların sunduğu 3 konu ile son anda toplantıya gelemeyerek telekonferans sistemi ile ABD’den katılan konuşmacının besi sığırlarına yönelik sunusuyla toplam 4 konu yurtdışı uzmanlar tarafından sunulmuştur.Ülkemizden de 12 öğretim üyesi; hayvan besleme, fertilite problemleri, metabolizma hastalıkları, abortlar, solunum sistemi hastalıkları, ektoparaziter hastalıklar, ayak hastalıkları, nekropsi bulguları ve ülkemizde son dönemde sığırcılığı tehdit eden LSD hastalığı konularında değerli bilgilerini sunmuşlardır.Bu sunumların yanında sponsorlarımızın uydu sempozyumu olarak sunduğu 3 yurtdışı konuşmacının konuları da ilgi çekmiştir. Aynı zamanda sempozyumda ilk gün 6 ve ikinci günü 6 olmak üzere düzenlenen 12 workshop yoğun ilgi görmüştür.

Sempozyuma  toplam 460 kişi katılarak bu tür organizasyonlara katılım şimdiye kadarki en yüksek sayıya ulaşmıştır. Sempozyuma katılımcı sayısının çok yüksek olması yanında son oturum sonunda yapılan anketler değerlendirildiğinde memnuniyetin çok yüksek olduğu görülmüştür. Hem katılımcı sayısının ve bireysel katılım oranının geçen sempozyumlara göre daha yüksek olması ve hem de katılımcıların memnuniyetlerinin çok yüksek olması bizleri son derece memnun etmiştir. Bu durum, bundan sonraki organizasyonlar için bizlere moral vermiş ve daha iyi ve kapsamlı organizasyonlar yapmaya cesaretlendirmiştir.

Derneğimiz birçok etkinlik ile birlikte, iki yılda bir dönüşümlü olarak Sürü Sağlığı ve Yönetimi Sempozyumu ve Koyun Keçi Sağlığı Sempozyumu’nu düzenleyecektir. Buna göre ilk olarak Nisan-2015’de Koyun-Keçi Sağlığı Sempozyumu gerçekleştirilecektir. Sürü Sağlığı ve Yönetimi Sempozyumu’nun dördüncüsü de 2016 yılında düzenlenecektir.

Sığırcılığın tüm dünyada seyreden çok faktörlü problemleri ve hastalıkları ile birlikte, ülkemizde tüberküloz vb. kronik enfeksiyonlar ve şap, üç gün hastalığı gibi salgın hastalıklar yanında son yıllarda LSD gibi sığırcılığı tehdit eden enfeksiyonlar önem kazanmaktadır. Geçen yıl Kahramanmaraş ve Adana illerinde başlayan  LSD’nin hızla diğer illere yayıldığı ve hatta son olarak İzmir ve Sakarya’da görüldüğü dikkati çekmiştir. Bu nedenle hastalığa karşı etkin aşı uygulaması yanında, bu bölgelerden hayvan naklinin yapılmaması ve yeni çıkan bölgelerde enfekte hayvanların kısa sürede itlaf edilmesi gerektiği üzerinde durulmuştur.

Sempozyuma ilgi gösteren tüm katılımcılara, sponsorlarımıza, konuşmacılarımıza ve emeği geçen herkese tekrar teşekkür ederiz.

Prof.Dr. Hasan BATMAZ

Çiftlik Hayvanları Hekimliği Derneği BaşkanıAÇILIŞ KONUŞMASI METNİ  İÇİN TIKLAYINIZTüm Hakları Çiftlik Hayvanları Hekimliği Derneği'ne aittir © 2014 -2017 Çiftlik Hayvanları Hekimliği Derneği
Design and Code by Plazatur